Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytów online?

Jesteś zainteresowany wzięciem „zwykłego” kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Poszukując preferencyjnych warunków kredytowych, z pewnością natknąłeś się na tzw. kalkulatory kredytowe online. Czy warto korzystać z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej?

Prosto i szybko

Internetowe kalkulatory kredytowe to pomocne narzędzie w doborze odpowiedniej oferty kredytowej banku. Łatwość obsługi oraz szybkość działania zdecydowały, że kalkulatory kredytowe online cieszą się niesłabnącą popularnością wśród potencjalnych kredytobiorców. Głównym zadaniem internetowych kalkulatorów kredytowych jest ocena zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest odzwierciedleniem aktualnej sytuacji finansowej zainteresowanej osoby. Stanowi ona swego rodzaju ocenę wiarygodności finansowej, która jest rozumiana jako możliwość spłaty przez przyszłego kredytobiorcę comiesięcznych rat kredytu.

Jak działają kalkulatory kredytowe?

Aby móc wyliczyć zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy, koniecznym jest wprowadzenie kilku informacji w odpowiednie pola kalkulatora. Najczęściej potrzebnymi danymi do wyliczenia wiarygodności kredytowej są: informacje o wysokości miesięcznego dochodu netto (często wymagane jest podanie całkowitego miesięcznego dochodu wszystkich osób znajdujących się w danym gospodarstwie domowym); preferowany przez nas okres kredytowania (okres spłaty); informacje o miesięcznych wydatkach (wraz z uwzględnieniem opłat związanych z czynszem, mediami, wyżywieniem oraz innymi kredytami oraz pożyczkami). Na podstawie wprowadzonych informacji kalkulator określi naszą zdolność kredytową w mgnieniu oka. Co istotne, niektóre z funkcjonujących kalkulatorów online ponadto przedstawią aktualne oferty banków, które odpowiadają wprowadzonym przez nas informacjom.

Kredyty hipoteczne czy kredyty gotówkowe?

Dużą zaletą internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej jest możliwość obliczenia oceny wiarygodności finansowej nie tylko w przypadku „zwykłego” kredytu gotówkowego, lecz także w przypadku kredytu hipotecznego. W odniesieniu do tego ostatniego, kalkulatory online zawierają dodatkowe pole związane z informacją o wkładzie własnym. Wskazać jednak należy, że oba rodzaje kalkulatorów są w takim samym stopniu wiarygodne i umożliwiają poznanie realnej zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Dlaczego warto?

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych online? Jak najbardziej! Za korzystaniem z nich przemawia nie tylko niezawodność, lecz także łatwość i intuicyjność użycia. Dzięki możliwości natychmiastowego poznania przybliżonej oceny wiarygodności kredytowej w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na ziemi oszczędzamy nie tylko czas, ale również i nerwy. Należy pamiętać, że kalkulatory kredytowe online są świetnym narzędziem do oszacowania naszej zdolności kredytowej. Co więcej, obliczając zdolność kredytową przy pomocy internetowego kalkulatora online jesteśmy całkowicie anonimowi, co z pewnością wpływa na komfort użytkowania i zapoznania się z przedstawionymi informacjami.

Należy jednak pamiętać, iż internetowe kalkulatory zdolności kredytowej są narzędziem poglądowym, zaś ostateczna decyzja co do wysokości otrzymanego przez nas kredytu jest podejmowana przez wybrany bank, po przeprowadzeniu indywidualnej procedury w zakresie oceny wiarygodności kredytowej.

Źródło:
https://www.expander.pl/poradniki/kredytowy/czy-warto-korzystac-z-kalkulatorow-kredytowych/