Czy warto studiować logistykę?

Już niedługo matura, a ty zastanawiasz się, czy warto podjąć studia logistyczne. Odpowiedź jest prosta – warto. Na przestrzeni lat, sektor transportu i logistyki niewyobrażalnie rozwinął się, przez co absolwenci studiów logistycznych są pożądanymi pracownikami na naszym rynku pracy i równocześnie mogą liczyć na wspaniałą ścieżkę kariery. Warto więc zainteresować się tym kierunkiem lub jego pokrewnymi tematami.

Umiejętności

Wybór szkoły nie powinien sprawiać większego problemu. Wiele uczelni, państwowych, jak i prywatnych, posiada ten kierunek w swoim programie nauczania. Jako student możesz liczyć na udział w ciekawych projektach, które rozwiną potrzebne umiejętności wymagane w branży logistycznej. Trzeba pamiętać, że praca w transporcie jest bardzo ważna i odpowiedzialna. Dlatego studia nie są łatwe i istotną częścią nauki jest matematyka oraz język obcy. Angielski powinno znać się w stopniu za awansowym, co w przyszłości ułatwi to szybszy awans.

Oprócz samego studiowania osoba, decyduje się na studiowanie logistyki, powinna posiadać tak zwane umiejętności plastyczne: umiejętność dobrego planowania, zarządzania, czy kontrolowania, wyróżniać się świetną komunikacją oraz działaniem pod presją czasu. Podczas studiów każdy student zachęcany jest do podjęcia praktyk w celu zdobywania doświadczenia zawodowego. Dzięki temu uzyskamy referencje, co może ułatwić dostanie pracy zaraz po uzyskaniu dyplomu.

Studia, studia i po studiach…

Kończąc studia, możesz liczyć na szybkie zatrudnienie szczególnie na Pomorzu. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów transportu i logistyki w Polsce. Z uwagi na atrakcyjne położenie i rozwinięty węzeł komunikacyjnych oraz liczne rozbudowy np. portu lotniczego w Gdańsku, wiele polskich i międzynarodowych firm takich jak BIT Logistics (https://bitlogistics.pl) ma swoje oddziały.

Następnym ambitnym planem inwestycyjnym na Pomorzu, o którym warto wspomnieć, to rozbudowa Portu Centralnego w Gdańsku. Jest to jedna z największych i najdroższych inwestycji, bo kosztować ma aż 9 miliardów złotych. Jednak w obrębie zostaną zlokalizowane centra przeładunkowe, magazynowe i logistyczne. A wzrost ilości przeładunków w skali roku ma wynosić do 100 milionów ton. Port ma stać się również ważnym punktem na trasie Nowego Jedwabnego szlaku budowanego przez Chińczyków, którzy są zainteresowani współpracą z naszym krajem.

Pracując jako logistyk czy spedytor możesz liczyć na fantastyczną ścieżkę kariery. Zdobywając coraz większe doświadczenie, masz szanse na dobre zarobki, które oscylują od 6 tysięcy złotych wzwyż.