Wady i zalety jednoosobowej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo popularna forma zakładania i prowadzenia firmy. Coraz więcej ludzi – szczególnie młodych – którzy odkryli w sobie żyłkę do biznesu, próbuje swoich sił w interesach i zakłada własne przedsiębiorstwo. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Niewolne jest jednak również od kilku wad. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam je i doradzimy pewne rozwiązanie.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to w dzisiejszych czasach bardzo prosta sprawa. Mimo że wymagać później będzie od młodych przedsiębiorców dużych pokładów odwagi we wprowadzaniu marki na rynek oraz podejmowania racjonalnych decyzji, to na początku droga ta zdawać by się mogło – jest w miarę równa i pozbawiona wyboistości.

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą nie potrzeba bowiem kapitału początkowego, nie trzeba również na starcie martwić się o ZUS czy rejestrację. Do zysku 1050 złotych miesięcznie można prowadzić tak zwaną działalność na próbę, która cechuje się wieloma przywilejami. Kiedy jednak przekroczymy ten pułap – zyskujemy 6 miesięcy pozbawionych składek, ale już musimy zarejestrować się w CEIDG jako firma. Kiedy nasza firma dalej się rozkręca, możemy liczyć na 2 lata niskich składek ZUS. Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych ludzi chce spróbować swoich sił.

W dzisiejszym artykule skupimy się zarówno na zaletach jak i wadach takiego rozwiązania.

 

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli chodzi o zalety tego typu firmy, wyróżnić tu możemy przede wszystkim:

  • brak obowiązku posiadania tak zwanego kapitału przedsiębiorstwa,
  • zerowe koszty za samo założenie działalności,
  • możemy zamykać, otwierać i zawieszać firmę bez większych problemów (elastycznie i wygodnie),
  • nie mamy tak dużych obowiązków sprawozdawczych, co większe firmy,
  • możemy sami wybrać formę opodatkowania, która będzie na nas ciążyła,
  • prowadzenie księgowości jest prostsze i wygodniejsze – np. za sprawą programu online do samodzielnego księgowania Taxomatic.

 

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Taka forma przedsiębiorstwa niesie ze sobą jednak również pewne wady i ograniczenia. Wśród nich odnajdziemy:

  • konieczność orientowania się w sprawach prawnych – a więc w przepisach związanych z prawem podatkowym,
  • konieczność płacenia składek ZUS (ubezpieczenia),
  • konieczność odpowiadania za błędy firmy swoim majątkiem.

 

Jak sobie radzić?

Dla młodych przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie lub prowadza dobrze prosperująca działalność jednoosobową idealnym rozwiązaniem może być wykupienie subskrypcji jednego z dobrych programów do prowadzenia księgowości online. Będzie to oszczędność czasu oraz pieniędzy, jakie musieliby płacić księgowym lub biurom rachunkowym za prowadzenie rachunkowości ich firmy.

Jednym z takich programów jest Taxomatic – rewolucyjne narzędzie, które umożliwia kompleksowe prowadzenie księgowości przedsiębiorstwa. Za jego pomocą można wystawiać i archiwizować faktury, generować pliki i druki skarbowe (np. Jednolity Plik Kontrolny), prowadzić księgę przychodów i rozchodów, a nawet generować raporty i analizy finansowe.